1 Kasım 2015 Erken Seçim Anketleri

1 Kasım 2015 Erken Seçim Anketleri

7 Haziran 2015 Genel seçimini hükümetsiz olarak geride bırakırken, şimdi yeni hedefimiz 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Erken seçim olmuştur. 7 Haziran seçimlerinde 4 partiyi meclise sokan milletimiz, maalesef bu dört partinin uzlaşarak bir hükümet kurmasını sağlayamamıştır. Halbuki seçim sonuçlarına göre halkın ne istediği çok açık bir şekilde siyasetçilere bildirilmişti. Milletimiz açık açık artık tek partili yönetim sistemini istemediğini, mecliste farklı renklerin ve düşüncelerin de olmasın gerektiğine dair mesajlarını verdikleri oylar ile ifade etmişlerdi. Bu mesaja ve oy oranlarına rağmen bazı kesimler bu isteği görmezlikten gelerek ya da reddederek 45 gün boyunca hükümet kurulmaması için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Sonuç olarak Yüksek Seçim Kurulu da yeniden bir seçim yapılmasına dair karar aldı ve yeni seçim tarihi olarak 1 Kasım 2015 tarihinde Erken Seçim yapılacağına dair resmi bir duyuruda bulundular.

7 Haziran seçimlerini, oy oranlarını ve hükümet kurulamamasına dair eleştirel bir yazı yazmak bu yazımızın konusu değil maalesef. Bu yazımızın konusu 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken seçim için anket firmalarının yaptıkları çalışmalar ve anket sonuçlarına dair olacak. Eylül ayının ortasından bu yana firmalar anket sonuçlarını haftalık olarak yayınlamaya başladılar. Yandaş anket firmalarını dışında diğer objektif firmaların sonuçları birbirleri ile benzeşen sonuçları ortaya çıkarıyor. 7 Haziran 2015’da yapılan seçim sonuçları ile anket firmalarının bu dönemde yayınladıkları anket sonuçları arasında büyük bir farklılık gözükmemektedir.

Hükümetin kurulamaması, yaşanan terör olayları gibi gündemi her gün değiştiren olaylar kişilerin siyasal tercihlerini çok değiştirmediği anket sonuçlarından ortaya çıkıyor. Kesin olarak bilinen bir şey var ki artık milletimiz kesinlikle tek partili bir rejim istemiyor. Bundan ötürü de iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy oranlarındaki düşüşü anket sonuçlarından görmeye devam ediyoruz. Birçok anket firması AKP’nin oy oranlarını %41 ile %39 oranında gösterilmektedir. Büyük bir sürpriz olmadığı takdirde Akp’nin oy oranlarını 1 Kasım tarihinde %40’ın altında göreceğimize dair işaretler çok açık bir şekilde gözükmektedir.

Ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy oranları ise anket firmaları tararından %26 ile %28 oranında gösterilmektedir. CHP’nin ülkemizin zorlu sürecinde babacan ve uzlaştırıcı tarafını ortaya çıkarması, yangına körükle gitmemesi ve eleştirel hareketlerden uzakta durması oy oranlarında bir nebze olsun artışı göstermektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin oy oranları da %15 ile %18 oranında değişiklik göstermektedir. Özellikle terör saldırıları ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu olaylardaki tavırlarından dolayı milliyetçi kesimin oylarını bu partiye kaydırdığını görmek mümkündür.

Meclise ilk defa adımını atan Hlakların Demoktarik Partisi’nin ise oyları kemikleşmiş olarak gözüküyor. 7 Haziran 2015 Erken seçiminde aldıkları oy oranı ile eylül ayında yapılan anket seçimlerinde çıkan oy oranları arasında bir oynama gözükmemektedir. %13 civarında kemikleşmiş bir oy oranı anket firmaları tarafından işaret edilmektedir

Bu bilgiler ışığında 1 Kasım 2015 Genel seçiminin israftan başka bir şey olmayacağı net olarak gözüküyor. Halkın kararının kesin olduğu ve bu seçimde verdiği oydan vazgeçmeyeceği, aksine seçim sonrasındaki tutumun halkı fazlasıyla rahatsız ettiği net bir şekilde görülmektedir. Bu durumda halkın kimi cezalandıracağını ise ancak 1 Kasım tarihinde göreceğiz.

Umut ediyoruz ki en azından bu seçimde halkın istekleri göz ardı edilmez ve hükümet bu sefer kurulabilir. Aksi halde bazı kesimlerin istediği oy oranını alana kadar seçim yapmaya devam etmek gibi bir durum ile de karşılaşabiliriz.