1 Kasım 2015 Erken Seçim

Yeni bir seçim haberi ile yine karşınızdayız. Bildiğiniz gibi 8 Haziran 2015 tarihinde Türkiye Genelinde yapılan seçim sonucunda meclise dört parti girmeye hak kazanmıştı. Dört partinin mecliste kazandığı koltuklar dışında seçimlerde bağımsız adaylar maalesef mecliste yer almaya hak kazanmamıştı. Seçimlerin sonucunu okumaya kalktığımızda ile oy verenlerin büyük bir çoğunluğunun artık bazı konularda sıkıntılar yaşadığı, mecliste ve ülke yönetiminde daha çok bağımsız ses duymak istedikleri sonucuna ulaşmış olduk. 8 Haziran seçimleri sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi, seçimi %40,8lik oy oranı ile birinci sırada kapattı. Bu oy oranı bazılarını göre bir başarı iken bazı kişilere göre büyük bir hezimet oldu. Hezimet olarak algılanmasının sebebi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uzun zamandır tek başına hem yasama hem yürütmeyi elinde bulundurması ve bu gidişata son verilmek istenmesinin bir göstergesidir, bundan ötürü de yeni alternatiflere şans vermek adı altında dördüncü partinin de mecliste yer bulması için büyük bir kampanya yapılmıştır.

8 Haziran seçimini ikinci sırada kapatan parti ise % 24,95lik oy oranı ile CUmhuriyet Halk Partisi olmuştur. Chp bu sonuç ile oy oranını arttırmamış olarak gözüküyor fakat oy veren kişi sayısı bazında oylarında bir artış mevcuttur. Aynı zamanda emanet oy olarak adlandırılan ve Halkların Demokrasisi Partisi’ne kaçan oylarında göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Seçimin üçüncüsü ise Milliyetçi Hareket Partisidir. Türkiye genelinde aldıkları % 16,09 oranında oy ile seçimi üçüncü sırada bitirmeye hak kazanmışlardır.

Seçimi sonuncu sırada bitirmesine rağmen seçimin galibi olarak tarihe geçen Halkların Demokrasisi Partisi ise %13,12 oranında oy almıştır. Seçimin galibi olmasının sebebi ise hem mecliste kendilerine parti olarak yer bulmalarından ötürüdür hem de barajı geçip geçemeyeceği tartışılırken büyük bir rahatlık ile barajı geçmeleri ve neredeyse 3. sıradaki parti ile aynı sayıda milletvekili çıkartmalarından kaynaklanmaktadır.

Gelelim 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken seçime. 8 Haziran seçimlerinin sonuçları bazı kesimlerin hoşuna gitmemesinden dolayı türlü oyalamalar ile hükümetin kurulamaması ve 45 günlük yasal süre içerisinde  sadece tek bir partiye hükümet görevi verilmesinden ötürü ülkemiz hükümetsiz kalmıştır ve bundan ötürü de Yüksek Seçim Kurulu yeniden seçim yapılması kararı almıştır. Alınan karar sonucunda da 1 Kasım 2015 tarihinde seçimlerin yenilenmesi kararına varılmıştır.

Seçim tarihinin yakın olmasından dolayı seçmen kaydınızın mutlaka Ağustos ayı sonuna kadar kontrol edilmesi ve gerektiği durumda seçmen kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.