1 Kasım 2015 Genel Seçim Anket Sonuçları

1 Kasım 2015 Genel Seçim Anket Sonuçları

2015 senesi seçimler açısından bereketli bir dönem olarak gözüküyor. Tabii işin bereket kısmı sadece sık sık seçim yapılmasına nazire edercesine söylenilen bir şey. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde peş peşe yapılan seçimlerin ve ülkemizin hükümetsiz kalmasının hiçbirimize faydası ve bereketi olmadığı kesin bir konu. Özellikle 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Seçimin sonuçlarından  hoşnutsuz olan kesimin kendi istekleri olana kadar seçim yapmaya devam etmesi, milletin cebindeki parayı değersiz kılmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır.

Konumuza geri dönecek olursak, 7 Haziran seçim sonucunun beğenilmemesinden kaynaklı hükümet kurulamaması durumundan ötürü Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin bir kez daha yapılmasına kadar verdi ve yeni seçimler için 1 Kasım 2015 Pazar gününü ilan etti. Bu ilandan sonra da gerek partiler olsun gerekse de anket firmaları olsun bu kısa dönemde başarılarını biraz daha arttırabilmek için harıl harıl çalışmaya başladılar.

Yazımızın konusu partilerin yaptığı çalışmalar değil tabii ki. Milletçe artık boş vaatlere kanacak durumumuz olmadığı çok açık, bu sebepten dolayı isterlerse Mars’a koloni kuracağız desinler hatta kursunlar, bu sitede bu tarz konuların yer almayacağı garantidir. Yazımızın konusu anket firmalarının 1 Kasım 2015 Türkiye Geneli Seçim için yaptıkları anket sonuçları…

Bayramdan sonra yani Eylül ayının son haftasından bu yana anket firmaları harıl harıl anket sonuçları yayınlamaya başladılar. Bu anket sonuçları arasında o kadar çok fark var ki, yandaşını muhalifini ayırt etmek hiç zor olmuyor. Örneğin yandaş anket firmaları seçim sonuçlarında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy oranı için kapıyı %48’den açarken, objektif araştırmalar yapan anket firmaları Adalet ve Kalkınma Partisi^nin oylarının %40 altına düştüğünü ve 7 Haziran seçiminden sonra atılan her adımın oyları düşürmeye devam ettiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Özellikle terör olaylarında yaptıkları yanlış propaganda ve şehit cenazelerini bile miting yapıyormuş gibi kullanmaları oy oranlarını daha da düşürmeye başladı. Bu durumdan faydalanan parti ise anket firmalarına göre Milliyetçi Hareket Partisi olarak gözükmektedir. Özellikle şehit sayısının inanılmaz derecede artması ve iktidar partisinin bu konuda hiçbir şey yapamaması oyların MHP’ye kaymasına sebebiyet vermiştir.

Halkların Demokratik Partisi’nin oyları ise artık sabitlenmiş olarak gözüküyor. Anket firmalarının araştırmalarına göre Halkların Demokratik Partisi’nin baraj altında kalması gibi bir durum kesinlikle mümkün olarak gözükmüyor. %13 civarında oy oranı sabit olarak tüm araştırma firmaları tarafından gözükmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kemikleşmiş oy oranında ise bir kısım artış net olarak gözükmektedir. AKP’den oy kayması aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy oranlarında artışa sebebiyet vermektedir. %28 civarında oy oranı tüm araştırma firmalarında gösterilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse 1 Kasım 2015 Erken seçiminde oy oranlarında bir değişme olmadan 7 Haziran seçimlerine benzer sonuçlar alınacağı bariz bir şekilde görülmektedir. İktidar partisinin oynadığı bu rus ruleti maalesef oy kaybı olarak kendisine geri dönecek olarak gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir