1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimi

1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimi

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel seçimlerde halkımız bildiğiniz gibi artık tek partili sistemden uzaklaşarak koalisyon hükümeti tercihinde bulunduğu halde partilerin  yasal zaman sınırı içerisinde yapılan görüşmeler sonucunda koalisyon kurmak üzere uzlaşamamasından dolayı hükümet kurulamamış, bu sebepten dolayı da Yüksek Seçim Kurulu yönetmeliğine göre seçimlerin yeniden yapılmasına dair bir karar alınmıştır. Alınan karar sonucunda yeni seçimlerin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacağı açıklanmıştır.  1 Kasım 2015 tarihinde tüm Türkiye genelinde Milletvekili seçimleri yenilenecektir. Seçimlerin yenilenme kararından sonra partiler canhıraş yeni Milletvekili listelerini oluşturmaya başlarken diğer bir yandan da propoganda savaşları da başlamış oldu.

1-kasim-2015-turkiye-genel-secimi7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi olmak üzere 4 parti meclise girmeye hak kazanmış, dört partinin millet tarafından meclise sokulması, milletin artık koalisyon hükümeti talebini açıkça belirtmiştir. Bu sonuç bazı kesimleri rahatsız ederken bazı kesimlerin de rahatlamasına sebebiyet vermiştir. Özellikler son yıllarda anayasal hakları sınırlayan eylemler ve yine anayasa ile kesin olarak belirtilmiş olan yasalar önünde eşitlik ilkesinin belirtli taraflar sonucunda sık sık ihlal edilmesine halk sessiz kalmayıp tepkisini seçim sonuçları ile göstermeye çalışması bu hakları ihlal edenler tarafından uygunsuz bulunduğundan dolayı milletin tercihi görmezlikten gelinerek yeniden seçimlerin yapılması için uzlaşmadan uzak bir politika belirlenmiştir. Tüm bu çabalara rağmen 1 Kasım 2015 seçimlerinde de benzer sonuçların alınacağı ve milletin artık tek partili sıkı yönetim şeklinden sıkıldığı yeni bir alternatif aradığı aşikardır. Bundan dolayı da sıkı yönetim partisinin istediği sonuçları alıncaya kadar seçimlerin yenileceğine dair korkular bulunmaktadır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan seçimler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile çakıştığından dolayı eğer seçim sonuçları ve seçimlerin yenilenmesi ile ilgili sıkıntınız bulunuyorsa, sıkı yönetim hükümetinden kurtulmak istiyorsanız lütfen bu tatili es geçip sandığa gidiniz. Oyunuzu kullanıp, verdiğiniz oya sahip çıkmanız sizin ve çocuklarınızın geleceği için oldukça önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir