Adaçayı Neye İyi Gelir Faydası Nedir

Adaçayı Neye İyi Gelir Faydası Nedir

Adaçayı tarihten günümüze kadar birçok rahatsızlığa şifa olarak gösterilmiştir. Günümüzde de bazı hastalıkların tedavilerinde gargara ya da çay şeklinde destekleyici kür olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde yetişen adaçayı türü çok fazladır. Tüm adaçayı türlerinin içerdiği etken madde oranı farklıdır. En güvenilir ve en etkili olması açısından tıbbı amaçla yetiştirilmiş bitkileri tercih edip satın almak bize daha fazla yarar sağlayacaktır.

Adaçayı kokusunu içinde bulundurduğu uçucu yağlardan alır ve hastalıklar üzerindeki etkisini de bu uçucu yağlar oluşturur. Bu yüzden uzmanlar adaçayı demlenirken içerdiği yağın uçmaması ve dolayısıyla etken maddenin azalmaması için kapağı kapalı şekilde demlenmesini, kesinlikle kaynatılmamasını tavsiye etmektedir. Adaçayının sağladığı faydalara geçmeden önce adaçayı gargarası ve çayı nasıl yapılır bir bakalım.

Adaçayı gargarası ve çayı:

3 adet poşet adaçayı veya 9-10 gr (3 tatlı kaşığı) adaçayı

1 su bardağı su (250 ml)

Kapaklı bir bardak veya demliğe adaçayı konulur ve üstüne yeni kaynamış su dökülüp kapağı kapatılır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp çay olarak tüketilebilir.

Su iyice soğuyana kadar beklenirse sonrasında süzülüp gargara olarak kullanılabilir. Bu gargarayı her gün taze hazırlayıp 7-8 kez uygulayabilirsiniz.

Peki gerek çay gerekse gargara olarak kullanabileceğimiz adaçayı neye iyi gelir faydası nedir

Boğaz enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında antimikrobiyal olduğundan iyileştirici etki sağlar.

Antibakteriyel ve antiviral etkisi sayesinde ağız içinde oluşan yaralarda ve dudak uçuklarında önleyici ve tedavi edici olarak kullanılır.

Mide şikayetlerinde ve hazımsızlık durumlarında mide-bağırsak sisteminin yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır.

Adaçayı gargarasının her gün kullanımı ağız kokusu ve diş eti hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Eskiden uzun yaşanın sırrı olarak gösterilen adaçayının da tüm bitkiler gibi kontrollü kullanımı önemlidir. Kronik rahatsızlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir