Akp’Nin Açılımı Nedir?

Akp’Nin Açılımı Nedir?

14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan siyasi parti ​AKP’nin açılımı nedir?

AKP Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Binali Yıldırım tarafından 21. yy. başlarında “Adalet ve Kalkınma Partisi” açılımı ile kurulan siyasi bir partidir. Kurucu genel başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan partisinin AK Partinin başında 12 yıl görev yapmıştır. Bu görev süresi boyunca Ak Parti bütün seçimlerde birinci parti olarak çıkmıştır. İlk girdiği Kasım 2003 seçimlerinde mecliste bulunan sandalye sayısının çoğunluğunu elde etAkp’Nin Açılımı Nedir?miştir. Adalet ve Kalkınma Partisi 2007, 2011 ve 2015′ te de girdiği genel seçim yani milletvekilliği seçimlerinden birinci parti olarak çıkmıştır. Ak Parti 2007 yılında ki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine parti içerisinden parti kurucularından Abdullah Gül’ü aday koydu ve 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinde başrol oynadı.

Girdiği seçimlerin genelinde bütün illerden milletvekili çıkaran Ak Parti mecliste sandalye çoğunluğunu elinde tutan parti durumunda oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak her ilde temsilciliği bulunmaktadır. Girdiği dört genel seçimin üçünde hükümet işini kendi milletvekili çoğunluğu ile kuran Adalet ve Kalkınma Partisi 7 Haziran 2016 seçimlerinde tek başına hükümet kuramamış koalisyon da olmayınca erken seçime gidilmiştir. 1 Kasım 2016 tarihinde girdiği genel seçimde 316 sandalye sayısı ile çoğunluğu bir kez daha sağlamış ve hükümet kurma görevi ile görevlendirilmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi 15 yıllık siyasi hayatı boyunca 4 genel başkan ile yönetilmiştir. Kurulduğunun ilk yıllarında Recep Tayyip Erdoğan genel başkan iken bir dört ay kadar Abdullah Gül genel başkanlık görevine getirilmiştir. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan tekrar genel başkanlığa gelmiş 2014 yılına kadar görevini sürdürmüştür. Bundan sonra görevi Ahmet Davutoğlu almıştır. Bir yıl genel başkanlık görevi yapan Ahmet Davutoğlu’ndan sonra görevi Binali Yıldırım devralmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir