Antalya Belediye Başkanı

Ülkemiz genelinde plajları ve aşırı sıcaklarıyla bilinen Antalya, 30 Mart yerel seçimleri yaklaşırken daha bir ısınmış görünüyor. Antalya genelinde son iki dönemdir Cumhuriyet Halk Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasında bir çekişme var. 2004 seçimlerini %34 ile AKP, 2009 seçimlerini ise %40 ile CHP kazanmış.  Bu kıyasıya çekişmenin sonunda beraberliği bozan tarafın hangisi olacağı merak uyandırıyor.

Geçen seçimden galip çıkmış ve halen başkanlık görevini devam ettiren Mustafa Akaydın, 2014 döneminde de CHP’den aday oldu. Tıp profesörlüğü bulunan Akaydın, Antalya Tabip Odası Başkanlığı, rektör yardımcılığı ve rektörlük gibi görevlerde yer aldı. Antalya genelinde sol seçmenlerce oldukça sevilen Akaydın, CHP’nin bu şehir için iyi bir seçim yaptığını gösteriyor.

AKP’nin 2014 Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Gürel olarak açıklandı. 2004 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gürel, 2011 genel seçimlerinde yine bu partiden Antalya 2. sıra milletvekili seçilerek meclise girdi. Geçmişte Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapmış olan Gürel, halen AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte.

MHP’nin bu dönem adayı ise Kemal Çelik olarak belirtildi. Çelik, 2009 seçimlerinde de aday olmuş fakat seçilememişti. 21inci dönemde MHP Antalya Milletvekili seçilen Çelik, Mülkiye Başmüfettişliği, Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur.

Antalya yıllarca CHP’nin yerini sağlamlaştırdığı şehirlerden olmuştur. Bu nedenle AKP bu şehri almak için ayrıca çaba göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir