Bursa Belediye Başkanı

2.5 Milyon nüfusuyla Bursa, Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden birisi. Hal bu olunca, siyasi partiler yerel seçimlerde Bursa’yı kendi taraflarına çekmek için tüm kozlarını sergiliyorlar. 2004 ve 2009 seçimlerine baktığımızda başı çeken partiler %53 – %47 oy oranlarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi ile %17 – %27 ile oy oranlarıyla Cumhuriyet Halk Partisi gibi görünüyor. Bu tabloya baktığımızda Ak Parti’nin bir miktar oy kaybettiğini ve CHP’nin %10 gibi ciddi bir miktarda oy kazandığını görebiliyoruz.

İki dönemdir Bursa Büyük Şehri’ni elinde bulunduran AK Parti, bu dönem de Recep Altepe ile yarışa katıldı. Refah Partisi İl Yöneticiliği ve Fazilet Partisi Genel Merkez Müfettişliği gibi görevlerde bulunan Altepe ,Osmangazi Belediye Başkanlığı yapmıştır ve halen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca Altepe’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın askerlik arkadaşı olduğuyla alakalı bir anekdot düşülebilir.

Bursa’da AK Parti’nin baş rakibi olan CHP’nin 2014 Bursa adayı Necati Şahin olarak açıklandı. 40 yıla yakın süredir Bursa’da inşaat sektöründe emek sarf eden Şahin, Mühendisler Odası Başkanlığının yanında  çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da  görev almıştır. Ayrıca 1977-79 yılları arasında Adalet Partisi İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu’nda da görev alarak siyasi aktivitesini sürdürmüştür. Şahin’in CHP’nin Bursa’da artan oy potansiyelini nasıl değerlendireceği merak konusu.

Sağ cenabın güçlü partisi Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2014 Yılı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Kadir Koçdemir gösterildi. Koçdemir, birçok il ve ilçe kaymakamlığı yanında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2011 yılında ise Eskişehir Valiliği görevine getirilmiştir.

Saadet Partisi’nden Selim Sait Terzioğlu ve Büyük Birlik Partisi’nden ise Ekrem Alfatlı aday gösterilmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir