Eğitim Almak Neden Önemli ?

Eğitim Almak Neden Önemli ?

Eğitim Nedir?

Kısaca; insanın, kişisel gelişimine en büyük desteği sağlayan faktördür desek yanılmayız. Aileden ve okuldan alınan hem kültürel hem ahlaki hem de teknik bilgilerden oluşur.

 Eğitim Almak Neden Önemli?

Eğitim almak; öncelikle bireyin, toplumda fark ettiği yanlışları düzeltebilmek için kendisine fırsat kapıları doğurur.Birey öncelikle toplumdaki hataları görebilmek için eğitim almalıdır. Doğru bir şekilde eğitim almış bireyler Eğitim Almak Neden Önemli ?toplumu inceler, diğer toplumlarla karşılaştırır, her ikisinde bulunan doğru ve yanlışları analiz eder ve topluma faydalı olacak bilgiler oluşturur. Eğitim almış insanların ilgi alanları da eğitimleri ile doğru orantıda artar. Bu durum insanı, daha fazla okumaya ve daha fazla gelişmeye iter. Ve bunun da sonucunda insan, hem kendisine hem toplumuna faydalı şeyleri üretme yolunda adımlar atmaya başlar. Faydalı işler yaptıkça da toplumda kendisine karşı duyulan sempati artar.

Eğitim almış insanlar hayatlarında kararlar alırlarken diğer insanlardan daha iyi düşünürler. İnsanlar, kelime dağarcıkları kadar düşünebilirler. Eğitim almış bir insanın kelime dağarcığı da diğer insanlara nazaran daha fazladır. Her coğrafyada insanları kandırmak ve paralarını almak için bekleyen, tabiri caizse “aç kurtlar” vardır. Herkesi kandırsalar da eğitim almış insanları kandırmaları çok daha zordur. Eğitimli insanların ekonomik durumları da genel de daha iyidir. İlkin paralarını nasıl kullanacaklarını iyi bilirler.

Yatırımlarını daha doğru şeylere yaparlar. Ve belki de en önemli olanı, kendisinden sonrakileri çok daha iyi yetiştirirler. Ailesinden pek de iyi eğitim alamamış insanlar kendilerini eğitirlerse çocuklarına çok daha faydalı bir gelecek hazırlayacaklardır.

Eğitim almanın faydaları elbette saymakla bitmez. Çok daha iyi eğitimim olsaydı örneğin, buraya çok daha fazla şeyler yazabilirdim. Eğer çok daha gelişmiş birer birey olmak istiyorsak, toplumumuzu çok daha yükseklere taşımak istiyor ve çocuklarımıza en rahat edecekleri gelecekleri hazırlamak istiyorsak eğitim almalıyız.

One thought on “Eğitim Almak Neden Önemli ?”

  1. eğitimsiz insan karar veremez ne yapacağını kararını tek başına veremez. Eğitimli insan kendinden başka insanları da yönetir ve onları bu konuda bilgilendirir. Aradaki en büyük fark bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir