Eskişehir Belediye Başkanı

Yerel seçim tarihi olan 30 Mart 2014 Pazar günü yaklaştıkça, Eskişehir’de de seçim heyecanı kendini belli ettiriyor.  Partilerin oy toplama çabaları hâd safhaya ulaşmış durumda. Tüm adaylar güçlü yanlarını,  seçmenlere yansıtma yarışında. Eskişehir, genç nüfusu ve öğrenci hareketliliği nedeniyle her seçimde değişen bir seçmen yelpazesine sahip. Bu da, Eskişehir’i seçim zamanlarında heyecanlı kılan bir özellik. Eskişehir seçimlerini ilginç kılan bir diğer özellik ise siyasi dağılımın diğer şehirlere göre farklı olması. Öğrenci nüfusu sol cenaba oy sağlarken, yerel halk daha çok sağ kanata yakın gibi duruyor.

Nisan 1999 seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve ondan sonraki seçimlerde de pozisyonunu koruyan Prof. Yılmaz Büyükerşen bu sene de adaylığını koydu. Geçen seçim dönemlerinde Demokratik Sol Parti’den aday olup, %44 , %45 ve %50 oy oranlarıyla Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilen Büyükerşen, bu dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmuş durumda. Bu geçişin oy oranını arttırıp arttırmayacağı ise merak konusu.

Meydanlarda kendini gösteren bir diğer aday Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olan eski Eskişehir Ticaret Odası ve eski TOBB yönetim kurulu üyesi Harun Karacan. 2014 yerel seçimleri için partisinin maddi desteğini çok etkili kullanan Karacan,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ve yoğun ilgi gören destek mitingiyle seçmen potansiyelini göz önüne serdi.

Seçimler için iddialı bir diğer aday ise Demokrat Parti adayı Şükrü Ketenci. Geçmiş yıllarda inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ketenci İnşaat LTD. ve Ager Proje Taahhüt LTD. şirketlerinin kurucusu olan aday, müteahhit unvanını bir kenara koyarak Başkanlığa soyunmuş durumda.

Son olarak üzerinde durulması gereken aday, Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olan Kadir Çalışcı. Adıyaman, Aksaray ve Eskişehir valiliği yapmış olan Çalışçı’nın en öne çıkan özelliği, idari amirlik yaptığı uzun yıllar boyunca kazandığı tecrübesi gibi görünüyor. Bununla birlikte Eskişehir’de bulunan MHP kemik seçmeninin, Çalışçı’ya başkanlığı getirip getirmeyeceğini zaman gösterecek.

Partiler Büyükşehir Belediyesi’nin yanında Tepebaşı ve Odunpazarı semtlerinin Belediyelerine de göz dikmiş durumda. Tepebaşı’nda öne çıkan adaylar; CHP’den geçen dönem Belediye Başkanı Ahmet Ataç, AKP’den Orhan Soydaş, MHP’den ise  Murat Sanlar. Odunpazarı adayları ; AKP’den Nevzat Önder, CHP’den Kazım Kurt ve MHP’den Emine Edizgil’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir