Gaziantep Belediye Başkanı

Güneydoğu Anadolu’nun parlayan incisi Gaziantep seçim gününü iple çekiyor. 30 Mart yerel seçim günü hızla yaklaşırken, partiler daha çok seçmen toplamak için birbirleriyle yarışıyorlar. Gaziantep’te Adalet ve Kalkınma Partisi oyları 2004 seçimlerinde %57, 2009 seçimlerinde ise %53 olarak, seçmenlerin yarısından fazlasının desteğini gösteriyor. En yakın rahibi Cumhuriyet Halk Partisi ise 2004 seçimlerinde %33 ve 2009 seçimlerinde %30 oy oranlarıyla ikinci parti olarak görünüyor. Son iki dönemdir Gaziantep’te bu iki parti dışında oy oranı %5’i geçen parti yok denebilir.

Şehirde yüksek bir oy oranına sahip AK Parti’nin 2014 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Fatma Şahin olarak açıklandı. 22, 23 ve 24. Dönem seçimlerinde Gaziantep’ten milletvekili seçilen Şahin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin İlk Kadın Bakanı olmakla beraber Gaziantep’in ilk kadın milletvekilidir. Bir dönem Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Gaziantep’te oy oranı yüksek bir diğer parti olan CHP’nin bu dönem adayı Akif Ekici olarak belirlendi. İş Hayatında, özel sektörde sanayici olarak faaliyet gösteren Ekici, Gaziantep Sanayi Odası’nda faaliyetlerde görev almıştır.  23. Dönem CHP’den Gaziantep Milletvekili seçilip TBMM’ye giren Ekici,  KİT Komisyon Üyeliği ve CHP Meclis Yönetim Kurul Üyeliği yapmıştır. Gaziantep içinde birçok sivil toplum kuruluşunda görevler üstlenmiş ve aktif çalışmalarda bulunmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden, eski Gaziantep İl Başkanı Mustafa Erzin, Büyük Birlik Partisi’nden İhsan Kaya , Saadet Partisi’nden ise Mehmet Bozgeyik, 2014 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylıklarını koyan isimler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir