Haziran 2015 Genel Seçim Sonucu

Bugün yani 7 Haziran 2015 Pazar günü Türkiye Genelinde seçim yapıldı ve hepimiz vatandaşlık görevimizi yapmak amacıyla sandık başına giderek oyumuzu bizi temsil edeceğini düşündüğümüz partiye verdik. Yüksek Seçim Kurulu’nun oy verme zamanı bittikten sonra seçim yasaklarını kaldırmasıyla sayımı başlanan oyların oranları ortaya çıkmaya başladı ve gün henüz son vermeden seçim sonuçlarını almış olduk.

7 Haziran 2015 Genel Seçimi, Türkiye’de değişiklik yapılmasını isteyenlerin zaferi ile sonuçlanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi, aldığı %40.8 oranındaki oya rağmen büyük bir oy oranı ve milletvekili sayısındaki düşüş nedeniyle bu dönemde seçmeninin güvenine sahip olamadığını görmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu yazının hazırlandığı zamanda balko konuşmasını yapsa da balkondakilerin suratlarının asık olduğu durumun vehametini göstermektedir. Bülent Arınç’ın da Çok üzgünüm diyerek bir açıklama yapması parti içindeki krizi göstermektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi aldığı %40.8 oranındaki oy oranı ile Mecliste bulunan 550 sandalyenin 258’ine sahip olmuştur. Fakat bu sandalye sayısı tek başına iktidara gelmeye yetmemektedir. Seçmen koalisyon hükümetini tercih etmiştir.

Haziran 2015 seçiminin ana muhaleti her zaman olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. Aldığı %25 oy oranı ile meclisteki 550 sandalyenin 132sine sahip olarak ana muhalefet görevine devam edecek. Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı oy oranı azalmış olarak gözükebilir ama yine de büyük bir başarıya sahip olduklarını da görmezlikten gelemeyiz çünkü kurulması muhtemel koalisyon Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçecektir. AKP, koalisyon taraftarı olmadığından dolayı eğer Cumhurbaşkanı, teamüle uygun olarak koalisyon kurmal görevini CHP’ye verirse çok büyük bir ihtimalle azınlık koalisyonu kurulacaktır muhalefet partileri tarafından. Dolayısı ile CHP, bu seçimden başarı ile çıkmış sayılmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi ise Haziran 2015 Genel Seçiminde oy oranını biraz daha arttırmıştır. Türkiye genelinde aldığı %16.3 oranıyla meclisteki sandalyelerin 81’inin sahibi olduğu Akp’den kayan bazı oyların MHP’ye geçtiğini görmemek mümkün değil. Bu yüzden bu seçimde MHP’nin de başarılı olduğunu söylemek çok da yanlış olmasa gerek.

Tüm bu sonuçlar arasında en başarılı ve şaşırtıcı sonuç ile HDP’den geldi. 82 Anayasası’nın en büyük cezasından biri olan %10 baraj HDP tarafından bu seçimde yıkılmış oldu. AKP’nin başarısızlığının ve sandalye kaybının en büyük sebebi de HDP’nin %13 oy oranı ile meclisteki sandalyelerin 79’una sahip olmasından kaynaklanıyor. HDP barajı geçtiği ilk seçimde koalisyon hükümetinde bulunmaya hak kazanacak partiler arasında da yerini alıyor. Selahattin Demirtaş’ın birleştirici ve sempatik seçim politikasının yanı sıra diğer muhalefet partilerinin de benimseyici politikası ile HDP mecliste ülkemizi temsil edecek olan 4. parti olmaya hak kazanmıştır. Umut ediyoruz ki HDP’nin seçim çalışmalarında kullandığı barışçı politika, mecliste bulunduğu dönemde de devam eder ve diğer parti seçmenlerinden aldığı emanet oylar bu barışçıl politikanın devamı sonrasında kalıcı olur.

Haziran 2015 Genel Seçim sonucunu özetle bir kez daha yazmamız gerekirse;

 

AKP: %40.8

CHP: %25.1

MHP: %16.3

HDP: %13.1