Her Yörenin Yemeği Tariflerde Var Mıdır?

Her yörenin kendine göre yemek tarifi vardır bunlardan örnek verirsek,

 Gaziantep, Neyi meşhurdur?

-Gaziantep yöresel mutfağı yıllardır gelenekleri ve yöresel lezzetleriyle ülkemizde ve dünyada büyük bir yankı oluşturmuştur bunlardan örnek verirsek; çiğ köfte, acılı et yemekleri, içli köfte, ufak köfte, mercimek.

-Tabi ki hepimizin bildiği gibi Gaziantep in kebabıyla meşhurluğu dillere destan ülkemizden ve dünyadan birçok kişi bu damak lezzeti tatmak için bu güzel şehri geziyorlar

-doğrama, lahmacun, kaburga dolması, künefe, baklava, Antep fıstığı, kadayıf, yuvarlama, dolma

Her Yörenin Yemeği Tariflerde Var Mıdır?

 Giresun;

Giresun’u hepimiz biliriz ve birçoğu muz geçmişizdir Giresun da karalahana ve hamsi çok yenilir. Çoklukla mısır unundan yiyecekler yapılır bunun örneğini örnek: mısır ekmeği, mıhlama, kiraz tuzlaması, karalahana çorbası.

 Gümüşhane;

-Gümüşhane diğer topraklarımız gibi zengin kültürlere sahip değil aksine çok eski bir kültürü vardır bunun nedeni ise şimdiki gelenek, lezzet bunu göstermekte bunlara örnek. Erişte tatlısı, un çorbası, patates kavurması, kaygana, tel helva, burma, ekmek aşı, lalanga.

 Hatay;

-Hatay yöresel ve lezzet bakımından tıpkı Antep gibi oldukça zengindir aynı zamanda Hatay’ın tantuni döneri de çok meşhurdur ülkemizin birçok yerinde satısı yapılıyor örnek meşhur yemekleri. Humus, et yemeği, peynirli künefe, baklava, cevizli biber, börülce

 Iğdır;

-Pek fazla yöresel yemeği olmasa da kuzu inciğinden yemeği meşhur.

 Eskişehir:

-Çiğ börek ile katlama böreği, Çerkez sofrası, Göçeli tarhana, Hâsıl.

 Mardin;

-Mardin yöresel yemeklerde çok ün yapmış bir toprağımız bunlardan örnek. Cevizli tatlılar, çiğ köfte, zerde, keşkek, cevizli sucuk ve helva çeşitleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir