Hizmet Sektörünün Görevi Nedir ?

Hizmet Sektörünün Görevi Nedir ?

Hizmet sektörünü görevi insanlara bir ücret karşılığında yardım eli uzatmaktır veya ihtiyacını karşılamaktır diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse genel olarak okul ihtiyaçlarımızdan tutun beslenme ihtiyaçlarımızdan giyim ve ulaşıma kadar hizmet sektörü bize yardımcı olur.

Hizmet Sektörünün Görevi Nedir ?Örneğin beslenme ihtiyacı acıktığımız zaman lokantaya gideriz lokanta bir hizmet sektörüdür. Okul ihtiyaçlarımız dedik kırtasiye veya okul ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz yasal bir işletme bile hizmet sektörüne girmektedir. Hizmet sektörü sadece bu kadarla da sınırlı değil giyim, eğitim, haberleşme ulaşım gibi sektörlerde ücret karşılığında olsa bile yardım etmesi hizmet sektörünün görevidir. Tabi her hizmet ücret karşılığında değildir. Örnek vermek gerekirse Çocukların eğlendiği oynadığı yer park ücretsizdir. Devletimizin çocuklara çoğu alanda verdi eğitimler ücretsizdir. Dikkat etmeniz gereken kelime devlet kelimesi ülkemizdeki hizmet sektörünün yardım ettiği birçok hizmet ücretliydi ama devletin bize sunduğu çoğu hizmet ücretsizdir ama yine de bazı hizmetleri ücretlidir.

 Hizmet Sektörü hakkında bilgi

Hizmet Sektörünün Görevi Nedir ?Hayatımızda yüzlerce hizmet almaktayız. İnsanoğlu yaşadığı sürece bazı ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bu karşıladığı ihtiyaçlarını yerine getirdiği sürece yaşamaya devam eder. Bu ihtiyaçların tartışmasız en önemlileri zorunlu ihtiyaçlarımızdır. Bu zorunlu ihtiyaçlarımızın en önemli olanları: Hava, Su, Yemek, uyumak ve barınmak.

Bu zorunlu olan ihtiyaçlarımızın dışında birde zorunlu olmayan ihtiyaçlarımız vardır. Bunlar Ulaştırma, haberleşme, turizm, bankacılık, eğitim ve benzeri ihtiyaçlarımızdır. Bu ihtiyaçlarımız tam olarak da hizmet sektörünün görevi nedir? Sorusuna güzel bir cevap oluyor. Hizmetin anlamı da zaten yardımcı olmaktır.

Örnek vermek gerekirse mesela siz hastalandınız doktorun sizi muayene edip iyileştirmesi bir hizmettir. Acilen uzak bir yere gitmeniz gerekiyor Ulaştırma bir hizmettir. Hizmet sektörü kısaca bir ücret karşılığında olsa bile insanlara yani bize yardım etmesidir.

 Hizmet sektörü neleri kapsar?

Eğitim, sağlık, turizm, sanat, danışmanlık ve benzeri alanları kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir