Kocaeli Belediye Başkanı

Marmara’nın gelişmiş şehirlerinden sanayii şehri Kocaeli 30 Mart 2014 yerel seçimlerine hazırlanıyor.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesini iki dönemdir Adalet ve Kalkınma Partisi elinde bulunduruyor. 2004 Seçimlerinde %51, 2009 seçimlerinde %47 oy oranı toplayan Ak Parti’nin, az da olsa oy kaybettiği söylenebilir. Kocaeli’nde AKP’den sonra gelen parti 2004 seçimlerinde %32, 2009 seçimlerinde %29 oy toplayan Cumhuriyet Halk Partisi de az miktarda oy kaybetmiş. Oy tablolarına baktığımızda iki büyük parti tarafından kaybedilen bu oyların Saadet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından kazanıldığı gözlemlenebilir.

Ak Partinin 2014 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı 2 dönemdir başkanlık görevine devam eden İbrahim Karaosmanoğlu olarak açıklandı. Fahri Doktora ve Fahri Profesörlük unvanlarına sahip Karaosmanoğlu, 2 dönem Yuvacık Belediye Başkanlığı, AKP İl Teşkilatı Kurucu Başkan Yardımcılığı ,İl Başkanlığı ve Başbakan Danışmanlığı gibi önemli görevlerde yer aldı. Bazı yayın organları ve sivil toplum kuruluşlarınca, çok defa Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş olan Karaosmanoğlu, birçok “Kent Ödülü” sahibidir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu dönem adayı eski milli futbolcu Saffet Sancaklı olarak belirlendi. 2011 genel seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı olan Sancaklı, yeterli oyu toplayamayıp, seçilememiştir.

CHP’nin 30 Mart Yerel seçimleri için gösterdiği aday sanayici iş adamı Tahsin Tarhan’dır. Sosyal Demokrat Halkçı Parti Gebze Kurucu İlçe Başkanlığı göreviyle siyasi hayatına başlayan Tarhan, 2011 seçimlerinde CHP’den Kocaeli Milletvekili Adayı oldu.2008-2009 yıllarında TBMM’den Çukurova Bölgesi Yüksek Vatandaşlık Onur Ödülü’ne aday gösterilen Tarhan, birçok kuruluştan çeşitli ödüller almıştır.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına ,Büyük Birlik Partisi’nden Şeref Gönenli ve Saadet Partisi’nden ise Birol Aydın aday gösterilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir