Komisyon Kimlere Verilir ?

Komisyon Kimlere Verilir ?

Gayrimenkul alımı ve satışı dendiğinde, istisna bazı durumlar dışında komisyon akla gelen ilk handikap sayılabilir. Gayrimenkul, arsa, fabrika alım ve satımında sahibinden olmayan gayrimenkul işlerinde komisyon ödenen kurumlar mevcuttur. Peki, komisyon kimlere verilir?

 GAYRİMENKUL ALIM – SATIM

Gayrimenkul alım ve satım işleri iki şekilde gerçekleşmektedir. Birinci şekil mal sahibini bulduğunuzda direk işlemi Komisyon Kimlere Verilir ?gerçekleştirirsiniz. Bunun sonucunda her hangi bir komisyon bedeli ödemenize gerek yoktur. İkinci şekil ise, bir aracı ile tarafınıza ulaşan yatırım aracının alım satımıdır. Genelde bu aracı ülkemizde emlak firmaları olduğu gibi, aynı şekilde devlete vergi ödemeyen ama gezici arabuluculuk yapan kişilere verilen paylardır. Kurumsal firmalara ödenen komisyon bedeli, devlet tarafından kanun ile belirlenmiş ve yasa da sabitlenmiş bir komisyon bedelidir. Bunun karşılığında faturanız komisyonu ödediğiniz kurum tarafından kesilerek devlet kayıtlarına sokulmaktadır.

 GEZİCİ ARACILAR SIKINTI

Gezici aracılar denilen, kurumsal firmalardan ya da kurumsal firmalar ile çalışmak istemeyen mal sahiplerinin, daha az komisyon bedeli ile mallarını pazarlattıkları kişilerdir. Bu kişiler de iki şekilde handikap ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, zaten kayıtlı bir aracı olmadığı için vergi kaçırma söz konusudur ve kesinlikle fatura alamayacaksınız. İkincisi ve aslında en önemlisi, özellikle satış hususunda size kesinlikle mal sahibinin istediği fiyatı söylemeyeceklerdir. Çünkü mal sahibi onlara komisyon bedeli ödemeyeceği için, kendi komisyon bedellerini mal fiyatının üzerine koyarak size pazarlayacaklar ve cebinizden ödeyeceğiniz komisyonun dışında daha fazla bir para çıkacaktır.

 KAYITSIZ ARACILARA KOMİSYON ÖDEMEYİN

Bu şekildeki durumlarda aslında yapılması gereken çok basittir. Kesinlikle kaydı olmayan aracılara komisyon bedeli ödemeyin ve bu hususta diretiniz. Fatura veremeyen herkes tarafından dolandırılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu yüzden ya fatura kesebilecek aracı kurumlardan gayrimenkul alımınızı yapın ve faturanızı alın, ya da gezici aracılara o tavizi vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir