Milli Kültür Neleri İçerir ?

Milli Kültür Neleri İçerir ?

Bir ülkenin en milli değeri, bayraktır. Tarihsel kültürün posta pulu gibidirler. Hakkında hiç bir fikir sahibi olmadığınız herhangi bir ülkenin bile bayrağına bakarak az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Milli kültür, ülke bayrağından başlar. Ülke toprakları üzerinde yaşamış medeniyetler, gelmiş geçmiş liderler, toplumların deneyim ve tecrübeleri, milli kültür ve değerlerin bir çita daha yükselmesini sağlar.

Milli Kültür Neleri İçerir?

En derin tarih, savaşlardan elde edilen başarılar, ülke insanlarının çeşitliliği ve ayrımcılık yapılmadan barış içerisinde yaşanılması, o milletin milli kültürünü göstermektedir. Bilim, sanat, spor gibi konularda elde edilen başarıların yanı sıra tarih en önemli faktördür. Kavim yaşantılarından, modern çağlara geçtiğimiz süreçlerde devletlerin yönetim şekilleri, insan hakları ve temel hak, hukuk konusundaki tutum ve davranışları toplumsal kültürün yansımasıdır. Milli kültür sadece yazılı kaynaklara bakılarak yapılamaz. Bir milletin yaşayış şekline, toplumsal davranışlarına, etik ve sosyal değerlerine bakarak milli kültürünün gelişmişlik seviyesini anlayabiliriz.

Milli Kültür Neleri İçerir ?

Sanat ve Tarihin Doğurduğu Kültür

Kültür tek ulustan öğrenilemeyeceği gibi, tarihi olmayan milletlerden edinilemez. En çok yaşanmışlığı olan, tarihi çok eskilere dayanan ve toplumsal gelenek ve davranışları belirleyen, tarihsel mirastır. Bunun en güzel örneklerini görsel sanatların her alanından, hatta yüzyıllardan günümüze aktarılan şarkı, türkü, ninni, tekerleme, şiir, destan gibi sanat eserlerinden yazılı ve sözlü olarak öğrenebiliriz. Tarih, sanat dallarıyla not tutar.

Milli Değerlerimiz

Milli Kültür Neleri İçerir ?Kültür değerlerinin en güzel ispatları arkeolojik kazılar sonucu elde edilmiş ve edilmektedir. Ülkemizin tarih zenginliği sanat zenginliğiyle birleşerek, muazzam milli kültürümüzü gün yüzüne çıkarmaktadır. Milli kültür neleri içerir? dediğinizde tarihin her noktasında görsel şölen sunan milli değerlerimiz, müze, cami, kilise, antik kentler, tarihi ve doğal güzelliklerimizle cevap vermektedir. Okumuşluk oranı, alimler, ilim bilim insanları, sanatçılar milli kültüre göstergedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir