Nasıl Seçim Görevlisi Olunur?

Bildiğiniz gibi 30 Mart 2014 tarihinde Yerel (Mahalli) Seçimler yapılacak ve yapılacak olan bu seçimde seçim görevlisi olarak çalışma imkanınız da bulunabilir. Cüzi bir ücret karşılığında seçim öncesinde ve sonrasında görevli olarak seçimlerde yer alabilirsiniz. Peki nasıl?

Öncelikle yerel ve genel seçimlerde sandık görevlisi olarak yer almak istiyorsanız yapmanız gereken şey; ikamet ettiğiniz yerdeki en yakın seçim bürosuna başvuruda bulunmak olacak. Seçim bürosunda istenilen bilgileri verdikten sonra bu büro adaylar arasında seçim görevlisi olup olamayacağınıza dair bir eleme yapılacak. Bu elemenin sonucunda eğer sandık görevlisi olmak için uygun iseniz verdiğiniz iletişim bilgilerinden seçim bürosu size ulaşarak 30 Mart 2014 gününde yapılacak olan yerel seçimde  seçim görevlisi olmaya hak kazandığınızı bildirecekler.

Seçimden önce sandık görevlisi olacak olan kişilere eğitim verilecektir. Seçimler sırasında ve oy kullanma süresi bittikten sonra neler yapmanız gerektiğine dair yapılacak olan bu eğitimden sonra Seçim günü belirlenen vakitte sandık başında olarak çalışmaya başlayacaksınız.

Sandık görevlisi olarak çalıştığınızda size bir ödeme de yapılacaktır. Henüz kesin bir bedel bildirilmese de 2011 yılında yapılan seçimlerde seçim görevlilerine 49 TL gibi bir bedel ödenmiştir. Sandık görevlileri 2014 yılında yapılacak olan seçimlerde 49 Liranın üstünde bir ödeme alacaklardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir