Ramazan

Kelime anlamı ramaz’dan gelir; güneşin sıcaklığının şiddeti anlamına gelir. Ramazan ayı İslam âleminde oruç tutma ayıdır. Üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan şevval aynın ilk üç gününde kutlanır. İbadet edenlerin kulluk borcunu en iyi gösterebileceği bir aydır.

Herkese iyilik, güzellik, bereket kattığına inanılır. İslam âlemine ait bir dini bağlılıktır. Aynı zamanda sene içerisinde kimi zaman unutulan vazifeleri, sorumlulukları, insanlık ilişkilerini, iyilikleri hatırlatma ayı ‘dır.İnsanların yaratanına gerekse yaratılana sorumluluklarını hatırladığı yaptığı dönemdir.

Metaneti, şükür etmeyi, sabrı ve tüm islami duyguları azami derecede bu ayda hissettirilir.

Oruç yeryüzünde milyonlarca Müslümanın ışığı, kendini kötülüklerinden, günahlarından arındırması, kendine nefsi konularda sahip çıkması, tuttuğu orucu ile fakirleri, açlık çekenleri anlaması, susuz kalmayı anlaması demektir.

Ramazan ayı kur’ an-ı Kerim’in inmeye başladığı, oruçların tutulduğu, bin aydan daha hayırlı olan kadir Gecesi’nin bulunduğu sabır ve merhamet olduğu gibi yanı sıra açların doyurulduğu, fakirlere yardım edildiği, yaşlılara destek olunduğu, çocukların sevindirildiği, çıplakların giyindirildiği, düşenlerin kaldırıldığı, dul ve yetimlere yardım edildiği, nice güzelliklerin yaşandığı dayanışma ayıdır.

Ramazan, yakıcı sıcak demek olduğuna göre bu ay da günahlar, yalanlar, suçlar, Salih amellerle yakılır. İbadetlerini eden, oruçlarını tutan insanların sıcak yaz ayında içleri yanarken günahları da yakılır. Çünkü orucun maksadı bilinçli bir şekilde nefsinin, arzularının belli bir süre Allah’ın emri nihayetinde engellemektir. Allah rızası için tutmak o mükâfatı elde etmek için yeterli olacaktır.

Kişinin kendine karşı dürüst ve saygılı olması gereklidir.

İnsani örnek davranışlar sergilenmelidir.

Gönülleri fethetmenin en müessir yolu insanlara değer vermektir. Kalpten kalbe gönülden gönülle giden yol ibadetten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir