Samsun Belediye Başkanı

Güzide Karadeniz şehrimiz Samsun, 30 Mart 2014 Yerel seçimlerine hazırlanıyor. Samsun Büyük Şehir Belediyesi son iki dönemdir Adalet ve Kalkınma Partili bir Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor. AK Parti 2004 yerel seçimlerinde %46 oy alıp , 2009 yerel seçimlerinden ise %48 ile oy oranını arttırarak çıktı. En yakın rakibi Cumhuriyet Halk Partisi ise 2004 seçimlerinden %32 , 2009 seçimlerinden ise %21’lik bir oy oranıyla görülebileceği üzere, azımsanamayacak bir düşüş yaşadı.  Bunun yanında Milliyetçi Hareket Partisi ise 2004 yılı seçimlerinden %5 gibi az bir oy oranıyla çıkarken, 2009 yılında büyük bir sıçrama yaşayarak, oy oranını %20’lere çıkarmayı başardı. Bu tabloya baktığımızda, şehirde sol seçmen sayısında bir azalmayla beraber, sağ kanada bir kayma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsun’da son iki dönem galibi AK Parti, 2014 Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Yusuf Ziya Yılmaz’ı aday gösterdi. 1999 Yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden aday olarak seçimi kazanan, sonraki iki dönemde de AKP’ye geçen Yılmaz, üç dönemdir Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmaktadır. Geçmişte  Karayolları Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Yılmaz, bir dönem Samsunspor Kulüp Başkanlığı da yapmıştır.

AK Partinin en yakın rakibi CHP, adayını Tarık Cengiz olarak belirledi. Bankacılık sektöründe önemli görevlerde bulunan Cengiz, 1999’da DSP’den milletvekili seçilip girdiği TBMM’de Plan Bütçe Komisyonu Üyeliği ve AGİT Türk Grubu Üyeliği yaptı. 10 yılı aşkın süre Samsunspor’da yöneticilik yapan Cengiz ayrıca Avrupa Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır ve Avrupa’da görev yapan ilk Türk Hentbol Spor adamıdır.

2009 Yılı seçimlerinden oy oranını arttırarak çıkan MHP, bu dönem adayını Ferhat Günaydın olarak açıkladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Doktor Ferhat Günaydın, Samsun Devlet Hastanesi Başhekimliği de yapmıştır.

Büyük Birlik Partisi 2014 Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Aydın, Saadet Partisi Başkan adayı ise Ali Vural olarak gözüküyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir