Seçimde Nasıl Oy Kullanılır?

30 Mart 2014 tarihine yapılacak olan Yerel Seçimlerde ilk defa oy kullanacaksanız ve nasıl oy kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okuyarak seçimlerde nasıl oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki seçimlerde doğru bir şekilde oy kullanmazsanız, kullandığınız oy geçersiz sayılır. Oyunuzun geçersiz sayılması da tercih ettiğiniz adayın aleyhine sonuçlar yaratır. Dolayısı ile Yüksek Seçim Kurulu’nun onayladığı ve doğru olan şekilde oy kullanmamız hem gereklidir hem de görevimizdir.

Seçimlerde oy kullanabilmeniz için öncelikle sabah 08:00 akşam 17:00’a kadar sandık başına gitmiş olmanız gerekmektedir. Doğu bölgelerinde son oy kullanma saati olarak genellikle 16:00 olarak belirlenmiştir. Batı bölgelerinde ise en son 17:00’a kadar oy kullanabilirsiniz. Belirlenen son oy kullanma saatinden sonra sandık başına gitmeniz bir şey ifade etmez. Sandıklar o saatten sonra kapanmıştır.

30 Mart 2014 Yerel Seçiminde oy kullanmaya giderken yanınızda üzerinde TC Kimlik numaranızın yazdığı bir kimlik almayı unutmayın. Kimliğiniz olmadan kesinlikle oy kullanamazsınız.

Seçimlerde oy kullanacağınız zaman tek başınıza olmalısınız. Kimsenin vereceğiniz oyu etkilemesine izin vermeyin. Unutmayın ki kullanacağınız oy 5 sene boyunca hayatınızın her gününü etkilecektir. Dolayısı ile oy kullanacağınız bölmeye yanınızda kimse ile girmeyin, girmeyi teklif edenlere karşı çıkın. Herhangi bir engeliniz varsa yanınızda akrabanız olduğunu kanıtlayan, kimliği ile bunu kanıtlayan ve tutanak tutturulmasına izin veren bir kişi ile beraber oy kullanacağınız bölmeye girebilirsiniz. Bu kişi sizin oy kullanmanıza yardımcı olabilir ama sizin adınıza kesinlikle oy kullanamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde seçimlerde gizli oy ilkesi ile oy kullanılır. Oy verdiğiniz partiyi kimseyle paylaşmayınız, kimsenin oyunuzu etkilemesine izin vermeyiniz. Oy kullanma aşamasında kimse ile görüşmeyin, kimseden akıl almayın. Oy kullanma sadece sizi ilgilendiren yasal bir haktır. Sizi etkilemeye çalışan ya da rahatsız eden bir kişi var ise orada bulunan sandık görevlilerine ve polislere hemen şikayet edin.

Bu bilgileri verdikten sonra şimdi de nasıl geçerli oy kullanacağınızı anlatalım.

18 Şubat 2014 tarihi itibari ile ikamet ettiğiniz adrese seçmen kaydınız ve nerede oy kullanacağınız bilgilerini içeren seçmen belgeniz yollanacaktır. Bu belgede nerede hangi sandıkta oy kullanacağınıza dair bilgiler yer almaktadır.  30 Mart 2014 tarihinde oy kullanacağınız yere gidip sandığınızı bulmanız gerekmektedir. Kimliğinizi ibraz ettikten sonra imza karşılığında size oy pusulanız verilecektir.  İmzanızı tükenmez kalem ile attığınıza emin olunuz. Aksi halde imzanız silinerek sizin adınıza başka biri de oy kullanabilir. Dolayısı ile ne olur ne olmaz diyerek silinme imkanı olmayan bir kalemi yanınızda götürebilirsiniz de.
İmzanızı attıktan sonra oy kullanmak için oy pusulanız ve zarfınız ile beraber oy kullanacağınız bölmeye gitmelisiniz. Bu bölmede evet yazılı damgaları göreceksiniz. Oy vermek istediğiniz partinin alt kısmında yuvarlak bir alan bulunmaktadır. Bu alana hiç taşmayacak şekilde denk getirerek evet damgasını basmalısınız. Pusulanızı katlayıp zarfa koymadan önce damganın mührünün iyice kuruduğundan ve başka bir yere bulaşmadığınızdan emin olunuz. Oy pusulanızın herhangi bir yerinde yazı, leke bulunursa ya da mührünüz herhangi bir yere bulaşırsa oyunuz sayılmaz. Dolayısı ile mührünüzün bulaşmadığından emin olmalısınız. Bölmedeki işiniz bittikten sonra pusulanızı zarfa düzgünce koyarak sandık görevlilerinin bulunduğu yere giderek oyunuzu sandığa atmalısınız. Kime oy verdiğinizi hiçbir şekilde açıklamamalısınız.

Unutmayın! Aynı oy pusulasında birden fazla partiye damga basamazsınız. Bir pusulada sadece bir yere damga basabilirsiniz. Sadece tek bir adaya oy verebilirsiniz. Bunun aksinde bir işlem yaparsanız oyunuz geçersiz sayılır.